- Aircondition
- Gratis WiFi
- Pool
- Restaurant
- Strand
- Tilkøb halvpension
- Tilkøb morgenmad
Lejlighedshotel direkte ved stranden og tæt på naturskønt område
Ses Fotges er et populært lejlighedshotel, som ligger direkte ud til Alcudia-stranden i bydelen Playa de Muro. 500 meter fra hotellet ligger den smukke nationalpark, S’albufera, og går du langs stranden er der masser af restauranter, indkøbsmuligheder og småbutikker. Stranden foran hotellet er kendt for at være en af Spaniens absolut bedste!
Inden for hotelområdet finder du flere poolområder mellem palmer og træer samt en børnepool til hotellets yngste gæster. Der er også en snackbar, hvorfra du kan hente forfriskninger til ganen og maven. Foretrækker du stranden, er der ikke mange skridt fra poolen, til du står med fødderne i det bløde sand.
Hotellet har enkelte daglige aktiviteter ligesom der er en international børneklub, som underholder de mindste børn.
Hotellet er det perfekte udgangspunkt for dig, der gerne vil bo nær byens bekvemmeligheder og samtidigt være tæt på naturskønne omgivelser. Hotellet har fx mange cykelgæster, da der er kort afstand til naturparken. Vil du besøge Alcudia havn er cyklen også et oplagt valg til at tilbagelægge de små 5 km.
Hotellet har gennemgået en stor renovering i 2019, og alle lejligheder fremstår derfor moderne med trægulv og lyse møbler. Der er et veludstyret køkken, så du nemt kan lave flere af feriens måltider. Skal det være nemt, kan du dog også bestille pension på hotellet eller besøge de mange nærliggende restauranter.
Sådan bor du
Alle lejlighederne er renoveret i 2019 og fremstår derfor moderne og velholdte. De er indrettet med køkken, køleskab, mikroovn, fjernsyn, aircondition samt separat bad/toilet med bruseniche. Vælg mellem følgende værelsestyper:
1-værelses lejlighed med balkon/terrasse: Plads til en til to personer.
2-værelses lejlighed med balkon/terrasse: Mulighed for at tilkøbe havudsigt. Indrettet med et separat soveværelse. Plads til en til fire personer.
3-værelses lejlighed med balkon/terrasse: Mulighed for at tilkøbe havudsigt. Indrettet med to separate soveværelser. Plads til to til seks personer.
Pension
Dit ophold er uden pension, men det er muligt at tilkøbe morgenmad eller halvpension.
Mere om Ses Fotges
Der er gratis WiFi på hele hotelområdet, inklusive lejlighederne.
Om sommeren fra d. 1/5 er det også muligt at tilkøbe All Inclusive. Læs mere om hvad det inkluderer længere nede på siden.
Om hotellet
Afstand til busstoppested | 50 m |
Afstand til centrum | 4,6 km, Alcudia |
Afstand til lokalt centrum | 0 m, Playa de Muro |
Afstand til minimarked | 800 m |
Afstand til restauranter | 50 m |
Afstand til strand | 15 m |
Aircondition | Ja |
Babyseng | Ja |
Bar | Ja |
Beach club | Ja |
Byggeår | 1971 |
Børneklub | International |
Børnepool | Ja |
Cykler | Udlejning |
Elevator | I en del af hotellet |
Hårtørrer | Ja |
Køkken | Ja |
Køleskab | Ja |
Legeplads | Ja |
Lejligheder | 168 |
Parkering | Ja |
Pool | Ja |
Poolhåndklæder | Ja |
Reception | Ja, åbent hele døgnet |
Rengøring, pr. uge | 5 |
Renoveret | 2019 |
Restaurant | Ja |
Safebox | Ja |
Skift af håndklæder, pr. uge | 7 |
Skift af sengelinned, pr. uge | 2 |
Snackbar | Ja |
TV på værelset | Ja, satellit TV |
Underholdning | Ja |
Vaskeri | Ja, mod gebyr |
WiFi | Ja, gratis |