- Aircondition
- Børnepool
- Gratis WiFi
- Opvarmet pool
- Pool
- Tilkøb All Inclusive
- Wellness
Fantastisk beliggenhed og bedste udsigt til Atlanterhavet
Gloria Palace Amadores er designet, så det forestiller et kæmpemæssigt, smukt krydstogtskib. Her er et væld af luksuriøse faciliteter og overalt hvor du færdes på hotellet, har du en betagende udsigt over havet.
Hotellet består af forskellige bygninger i forskudte niveauer og disse danner baggrund for nogle pragtfulde plateauer med infinity pool, sol og skygge. Til de yngste medrejsende er der børnepool og splashzone til vandpjask og sjov. I forbindelse med børnepoolen, finder du den internationale børneklub, der afholder forskellige arrangementer og aktivteter for børnene. For de lidt ældre er der en teen club med playstation og computer. Vil du have en hoteloplevelse af den uforglemmelige slags, så skal du booke din ferie på Hotel Gloria Palace Amadores! Hotellet har Wifi både i fællesarealer og på værelserne.
Vil du hellere slappe af på stranden, kan du gå til øens smukke Amadores-strand, som ligger ca. 500 meter væk. Hotellet tilbyder også shuttlebus til stranden. På hotellet er der en række smagfuldt og indbydende restauranter og barer, hvor du kan forkæle ganen og nyde et godt glas.
Skal afslapningen nå sit højdepunkt, kan du forkæle dig selv i hotellets velværecenter med thalasso-terapi, sauna, jacuzzi, massage og akupunkter (16+, mod gebyr). Du kan også holde formen ved lige i hotellets fitnesscenter. Der er også mulighed for at udfordre dine medrejsende i tennis, hvor du booker tid og låner udstyr i receptionen.
På hotellet finder du en række smagfulde og indbydende restauranter samt hele fem barer, hvor du kan forkæle dig selv med god mad og drikkelse. Om aftenen sørger hotellet for underholdning.
Sådan bor du
På Gloria Palace Amadores bor du i udsøgte, store og velindrettede værelser med badeværelse, safebox (mod gebyr), aircondition, telefon, TV, hårtørrer og balkon eller terrasse. Bor du med All Inclusive er safebox gratis, dog skal du lægge et depositum. Vælg mellem følgende værelser.
Dobbeltværelse med balkon/terrasse og havudsigt
Rummeligt dobbeltværelse med opholdsområde og sovesofa. Der er en balkon eller terrasse til værelset, hvor der er havudsigt. Der kan bo tre voksne eller to voksne og to børn på værelset.
Pension
Opholdet på Gloria Palace Amadores er med morgenmad, men du kan tilkøbe halvpension (morgenmad og aftensmad ekskl. drikkevarer til aftensmad) eller All Inclusive. Bemærk venligst, at mænd skal bære lange bukser ved spisning i restauranten om aftenen.
Fra den 24/12-2/1 er dit ophold med halvpension, hvor All Inclusive kan tilkøbes.
Mere om Hotel Gloria Palace Amadores
Gloria Palace Amadores er et spændende og meget attraktivt luksushotel med en anderledes indretning og en fantastisk beliggenhed. Her er et hav af faciliteter og dag- og aftenunderholdning for både store og små.
Hotellet har Wifi både i fællesarealer og på værelserne.
Det er muligt at bo på handicapvenlige-værelser. Kontakt Bravo Tours på 70 10 10 77 for bestilling. Der er rampe til kørestol i poolen. Hotellet har én kørestol i plastik, som kan tåle at komme i vandet.
Om hotellet
A la carte restaurant | Nej |
Afstand til centrum | 1,5 km |
Afstand til hæveautomat | 0 m |
Afstand til lokalt centrum | 1000 m |
Afstand til lufthavn | 40 km |
Afstand til minimarked | 600 m |
Afstand til restauranter | 500 m |
Afstand til strand | 500 m |
Aircondition | Ja |
Antal værelser | 392 |
Babyseng | Ja |
Bar | Ja |
Billardbord | Ja, mod gebyr |
Bordtennis | Ja, mod gebyr |
Byggeår | 2003 |
Børneklub | Ja |
Børnepool | Ja |
Elevator | Ja |
Etager | 8 |
Familie | Ja |
Fitness | Ja |
Hårtørrer | Ja |
Indendørs pool | Ja, mod gebyr |
Jacuzzi | Ja, mod gebyr |
Kaffe/Te faciliteter | Ja |
Legeplads | Ja |
Massage | Ja, mod gebyr |
Minibar | Ja, mod gebyr |
Opvarmet pool | Ja, i vinterperioden |
Parkering | Ja |
Petanque | Ja |
Pool | Ja |
Poolbar | Ja |
Poolhåndklæder | Mod depositum |
Reception | Ja, åbent hele døgnet |
Renoveret | 2021 |
Restaurant | Ja |
Roomservice | Ja |
Safebox | Ja, mod gebyr |
Sauna | Ja, mod gebyr |
Snackbar | Ja |
Spa & wellness | Ja, mod gebyr |
Strandhåndklæder | Ja |
Telefon på værelset | Ja |
Tennis | Ja |
TV på værelset | Ja |
Underholdning | Ja |
Vaskeri | Ja, mod gebyr |
WiFi | Ja, gratis |