Singlerejse med britta sandager til apulien

0

Indhold

Pris fra 11.999 kr
Singlerejse med Britta Sandager til Italiens autentiske støvlehæl 

Afrejse fra Billund den 9/6 2025
Pris pr. pers. i delt dobbeltværelse: 11.999 kr. 
Eneværelsestillæg: 1.499 kr. 
Ekstra pris fra København 300 kr. 

Italiens autentiske støvlehæl Støvlelandets charmerende hæl, Apulien, er et overflødighedshorn af farver, spraglet natur, livsglæde og utallige besøgsværdige byer, hvor du for alvor oplever det ægte "bella ltalia". Både i afstand og kultur er Apulien langt fra det polerede Norditalien, og her oplever man for alvor, hvor mange forskellige kulturer, der gennem tiden har sat sine præg på Italien. Grækerne, araberne, byzantinerne og longobaderne har alle skrevet sider i Apuliens historiebøger, og det ses tydeligt på den forskelligartede arkitektur, landskaberne og ikke mindst maden. På denne rejse udforsker vi en del af Italien, som endnu ikke for alvor er blevet opdaget af masseturismen. Du kan bl.a. glæde dig til at besøge grottebyen Matera - engang "Italiens skamplet" i dag kulturby - samt den charmerende trulliby, Alberobello. Italiens måske smukkeste by, Polignano a Mare, som nærmest hænger på kanten af Adriaterhavet, er også på programmet, ligesom vi også oplever "sydens Firenze" - den fantastisk barokby Lecce. Glæd dig til en uge med syditaliensk charme, smukke panoramaudsigter og store oplevelser sammen med Rejseklubben.

Se mere omkring hotellet her

Rejsens højdepunkter
Og meget mere

Dagsprogram

Dag 1
Velkommen til støvlelandets hæl
Velkommen til støvlelandets hæl

Vi flyver til Apuliens hovedstad Bari, hvorfra vi kører via kystvejen til vores hotel i udkanten af byen, Monopoli. Om aftenen er der velkomst-middag på hotellet.

Dag 2
Syng med på 'Volare' gennem Polignano a Mares gader og charmerende Monopoli
Syng med på 'Volare' gennem Polignano a Mares gader og charmerende Monopoli

Vi kender alle, og har formentlig også skrålet med på, den italienske sang ”Volare” med Gipsy King og det udødelige omkvæd “Volare, oh oh. Cantare, oh oh. Nel blu dipinto di blu. Felice di stare lassù.” Sangen er skrevet af Domenico Modugno om sin hjemby Polignano a Mare, som vi i dag besøger.

Byen, som af mange anses som Apuliens smukkeste, hænger nærmest på en klippekant ud mod Adriaterhavet. Vi spiser morgenmad på hotellet og kører til Polignano a Mare, hvor vi spadserer gennem Porta Vecchia-porten og fortsætter rundt i den historiske bydel med de kringlede gader. Vi ser bl.a. kirken Chiesa Matrice, som tidligere var en katedral. Kirken er et smukt udsmykket med guld, malerier og et imponerende hovedalter. Undervejs får vi også lejlighed til at nyde nogle imponerende udsigter fra de tre panoramaterrasser, som ligger ud til Adriaterhavet.

Omkring middag kører vi den korte tur til Monopoli. Byen er indbegrebet af syditaliensk charme med brostensbelagte gader, farverige fiskekuttere, der vugger i havnen, hvidkalkede stenhuse og lokale, der i højlydte vendinger og med et smil på læben, diskuterer verdenssituationen over en espresso på en fortovscafé.

Vi spadserer en tur i den gamle middelalderbydel, Centro Storico, som er en labyrint af kringlede gader og krogede gyder, tætliggende byhuse med blå og grønne skodder, vasketøj, der blafrer i vinden, flotte gamle kirker og fint udsmykkede piazza’er. Vi ser bl.a. den smukke katedral sammen, og der vil være god tid til at udforske byen på egen hånd og nyde en skøn frokost på en af byens restauranter. 

I løbet af eftermiddagen kører vi retur til hotellet, hvor resten af dagen er til fri afbenyttelse. 

Dag 3
’Den Hvide By’ Marina Franca og vinsmagning
’Den Hvide By’ Marina Franca og vinsmagning

Efter morgenmad på hotellet går turen til byen Martina Franca, som ligger billedskønt i en højde af 430 meter over dalen Val D’Itria. På en tur rundt i byen, som er en af Apuliens berømte ”Citta’ Bianche” (hvide byer), ser vi flere eksempler på smuk barokarkitektur, samt flere solbeskinnede pladser med imponerende fontæner.

Herefter skal vi besøge en vingård i Val D’Itria. Her får vi et nærmere indblik i fremstillingen af Apuliens ofte kraftfulde vine, som de senere år har vundet danskernes hjerter. Vi går en rundtur i den nye hovedbygning, hvor vi ser de imponerende lagerrum i to etager under jorden, inden vi smager på flere vine sammen med nogle lokale specialiteter og nyder hinandens selskab. Bagefter kører vi retur til hotellet.

Der er god tid om eftermiddagen til at nyde en dukkert på standen eller slappe af ved hotellets pool. 

Dag 4
Fridag på egen hånd
Fridag på egen hånd

I dag er hele dagen til fri afbenyttelse. Nyd en afslappende dag ved hotellets pool eller snup en badetur i Adriaterhavet. Du kan også genbesøge Monopoli, og indsnuse den herlige atmosfære byen byder på.

Dag 5
De finurlige Trullihuse i Alberobello
De finurlige Trullihuse i Alberobello

Har man set billeder og film fra Apulien, så har man uden tvivl bemærket de finurlige, hvidkalkede huse med kegleformede tage af skiffer. Trullihuse, som de hedder, kan dateres mere end 500 år tilbage i tiden, og intet andet sted finder man så mange trullihuse, som i Alberobello. Hele 1.400 eksemplarer er der, hvoraf nogle er indrettet som trulli-kirke, trulli-restaurant, trulli-forretning og lignende.

Vi tager en byvandring rundt i den gamle bydel, hvor vi ser nogle af de flotteste huse, der er prydet med religiøse, hedenske og magiske symboler for beskyttelse mod onde ånder. Vi hører naturligvis også om hele oprindelsen bag trullihusene, som faktisk var en opfindelse fra middelalderen, man fandt på, for at undgå at betale skat (i hvert fald i følge skrønerne).

Vi fortsætter til Locorotondo – endnu en smuk Citta’ Bianche med en eventyrlig, rundformet bykerne. Byen ligger højt med udsigt over Val D’Itrias mange vinterrasser og klynger af trullihuse. Vi går en tur rundt langs bygrænsen med den smukke udsigt - inden vi går tilbage til bussen gennem bykernen. Vi kører herefter retur til hotellet. 

Dag 6
Byvandring i Lecce med imponerede arkitektur
Byvandring i Lecce med imponerede arkitektur

Er du vild med Firenze, så vil du elske Lecce, siger de lokale. Og Lecce er ganske enkelt også fantastisk. Den 2.500 år gamle barokby byder på en perlerække af prægtige bygninger opført af bløde og cremede kalksten, masser af piazza’er, overvældende kirker og ikke mindst et imponerende amfiteater fra det 2. århundrede f.Kr.

På vores byvandring rundt i den gamle bykerne ser vi bl.a. Niccolò e Cataldo-kirken med en fantastisk udsmykket facade, Piazza del Duomo – det 70 meter høje klokketårn –, basilikaen Santa Croce og naturligvis amfiteateret, som pga. bombardementer og jordskælv frem til tiden efter 2. verdenskrig var helt begravet.  Arkæologer har sidenhen udgravet dele af teateret, som man anslår, havde plads til hele 25.000 personer.

Vi gør også et kort stop for at smage på det flydende guld: Olivenolie! Der vil være tid på egen hånd, inden vi sidst på eftermiddagen er tilbage på hotellet.

Dag 7
Sassi og Matera – fra skamplet til kulturby
Sassi og Matera – fra skamplet til kulturby

Grotterne i kvarteret Sassi i Matera var frem til 50’erne kun beboet af fattige, som levede kummerligt og uhumskt rundt om i hulerne. Den italienske regering var fast besluttet på at få denne skamplet fjernet fra landkortet og begyndte at tvangsflytte beboerne til andre dele af Matera.

Fra midt-1960’erne til først i 1980’erne stod huleboligerne tomme, indtil en bevaringsforening fik tilladelse til at tage hulerne i brug igen. Siden da er det kun gået én vej med Sassi og Matera. Det er blevet moderne og hipt at bo i grotterne, som også benyttes som kirker, butikker, skoler m.fl.

I 1993 blev Sassi indlemmet på UNESCOS fornemme liste over verdensarv, og i 2019 kom den ultimative hæder så, da Matera blev udnævnt som Europæisk Kulturhovedstad. Vi nyder en dag i den spændende by og ser de fantastiske huler, som er forbundet med labyrinter af stier, trapper og hvælvinger. Der vil være tid til en stille stund i en grottekirke eller et godt måltid mad i en grotterestaurant, inden vi om eftermiddagen vender tilbage til hotellet.

Dag 8
Arrivederci
Arrivederci

Det er tid til at sige farvel og arrivederci til Apulien. Vores syditalienske eventyr er ovre for denne gang, og vi kører til Bari, hvorfra vi flyver hjem til Danmark. 

IncludedTagLine

Alt dette er inkluderet i rejsen

  • Fly fra Billund og København
  • Ophold på PIETRABLU RESORT & SPA
  • 7 x morgenmad
  • 7 x middag inkl. drikkevarer og velkomstmiddag
  • Vinsmagning inkl. let frokost
  • Olivenoliesmagning
  • Udflugter jf. program
  • Entré til grotte i Matera
  • Erfaren, dansktalende rejseleder
  • Dansktalende Rejselederservice
  • 1 stk Bagage + 1 stk håndbagage
  • Transfer t/r
NotIncludedTagLine

Dette er ikke inkluderet

  • Afbestillingsforsikring: 275 kr.
  • Rejseforsikring: 369 kr.
  • Mad ombord på flyet kr. 220 kr. t/r

Del denne side via E-mail