Afrejse fra bådeBLL & CPH
TrulliHus_Alberobello_AdobeStock_218334753.jpeg
Italien

Apulien: Italiens autentiske støvlehæl

Støvlelandets charmerende hæl, Apulien, er et overflødighedshorn af farver, spraglet natur, livsglæde og utallige besøgsværdige byer samt de ikoniske trullihuse.

Både i afstand og kultur er Apulien langt fra det polerede Norditalien, og her oplever man for alvor, hvor mange forskellige kulturer, der gennem tiden har sat sine præg på Italien. Grækerne, araberne, byzantinerne og longobaderne har alle skrevet sider i Apuliens historiebøger, og det ses tydeligt på den forskelligartede arkitektur, landskaberne og ikke mindst maden.

På denne rejse udforsker vi en del af Italien, som endnu ikke for alvor er blevet opdaget af masseturismen. Du kan bl.a. glæde dig til at besøge grottebyen Matera – engang ”Italiens skamplet” i dag kulturby – samt den charmerende trulliby, Alberobello. Italiens måske smukkeste by, Polignano a Mare, som nærmest hænger på kanten af Adriaterhavet, er også på programmet, ligesom vi også oplever ”sydens Firenze” – den fantastisk barokby Lecce.

Glæd dig til en uge med syditaliensk charme, smukke panoramaudsigter og store oplevelser sammen med Rejseklubben.

Bemærk venligst, at der kan ske ændringer i rejsens dagsprogram, ligesom hotellet kan ændres til lignende alternativ.

Grundet flytiderne varierer programmet en smule på ankomstsdagen og hjemrejsedagen afhængigt af, om du flyver til/fra København eller Billund. Læs mere under dag 1 og dag 8.

Rejsens højdepunkter

Vinsmagning med lokale specialiteter
Apuliens smukkeste by på klippekanten ved Adriaterhavet, Polignano a Mare
Finurlige trullihuse i Alberobello
Grottebydelen Sassi i kulturhovedstaden Matera
Den charmerende havneby, Monopoli
Ophold på 4-stjernet hotel med halvpension
Vores rejsekonsulenter sidder klar til at hjælpe.

Vi lander på den Syditalienske vestkyst, i Lamezia Lufthavn. Her bliver du mødt af din rejseleder. Når alle har fået deres kuffert stiger vi ombord på bussen og kører mod rejsens første hotel, som ligger i Cosenza. En køretur på ca. en time. 

Rejser du fra Billund vil der være tid til at nyde Cosenzas byliv på egen hånd og måske en frokost på en af de lokale restauranter. Om eftermiddagen samles vi til et lille informationsmøde og går over praktikken for de kommende dage. Fælles middag på hotellet, hvor vi skåler for en god uge sammen. 

Rejser du fra København ankommer du til Italien om eftermiddagen. Vi holder et lille velkomstmøde på hotellet efter check-in og spiser sammen i hotellets restaurant om aftenen med en skål for en god uge. 

Fligtseats GI 1058285308

Efter tidlig morgenmad på hotellet stiger vi ombord på bussen og sætter kursen mod Matera.

Grotterne i kvarteret Sassi i Matera var frem til 50’erne kun beboet af fattige, som levede kummerligt og uhumskt rundt om i hulerne. Den italienske regering var fast besluttet på at få denne skamplet fjernet fra landkortet og begyndte at tvangsflytte beboerne til andre dele af Matera.

Fra midt-1960’erne til først i 1980’erne stod huleboligerne tomme, indtil en bevaringsforening fik tilladelse til at tage hulerne i brug igen. Siden da er det kun gået én vej med Sassi og Matera. Det er blevet moderne og hipt at bo i grotterne, som også benyttes som kirker, butikker, skoler m.fl.

I 1993 blev Sassi indlemmet på UNESCOS fornemme liste over verdensarv, og i 2019 kom den ultimative hæder så, da Matera blev udnævnt som Europæisk Kulturhovedstad. Vi nyder en dag i den spændende by og ser de fantastiske huler, som er forbundet med labyrinter af stier, trapper og hvælvinger.

Om eftermiddagen stiger vi ombord på bussen. Morgenens lange køretur kommer os til gode nu, hvor vi kører det sidste stykke mod Carovigno og vores hotel resten af ugen. Indcheckning på hotellet efterfulgt af middag. 

Matera Sassi Adobestock 562516927
Matera Adobestock 79738689

Vi kender alle, og har formentlig også skrålet med på, den italienske sang ”Volare” med Gipsy King og det udødelige omkvæd “Volare, oh oh. Cantare, oh oh.” Sangen er skrevet af Domenico Modugno om sin hjemby Polignano a Mare, som vi i dag besøger.

Byen, som af mange anses som Apuliens smukkeste by, hænger nærmest på en klippekant ud mod Adriaterhavet. Vi spiser morgenmad på hotellet og kører til Polignano a Mare, hvor vi spadserer gennem Porta Vecchia-porten og fortsætter rundt i den historiske bydel med de kringlede gader. Undervejs får vi også lejlighed til at nyde nogle imponerende udsigter fra panoramaterrasserne, som ligger ud til Adriaterhavet.

Omkring middag kører vi den korte tur til Monopoli. Byen er indbegrebet af syditaliensk charme med brostensbelagte gader, farverige fiskekuttere, der vugger i havnen, hvidkalkede stenhuse og lokale, der i højlydte vendinger og med et smil på læben, diskuterer verdenssituationen over en espresso på en fortovscafé.

Vi spadserer en tur i den gamle middelalderbydel, Centro Storico, som er en labyrint af kringlede gader og krogede gyder, tætliggende byhuse med blå og grønne skodder, vasketøj, der blafrer i vinden, flotte gamle kirker og fint udsmykkede piazza’er. Vi ser bl.a. den smukke katedral sammen, og der vil være god tid til at udforske byen på egen hånd og nyde en skøn frokost på en af byens restauranter.

I løbet af eftermiddagen kører vi retur til hotellet med efterfølgende middag. 

Polignano-A-Mare_AdobeStock_269105338.jpeg
Polignano-A-Mare_AdobeStock_586325021.jpeg
Polignano-A-Mare_AdobeStock_162695919.jpeg
Monopoli_AdobeStock_320407945.jpeg
Monopoli_AdobeStock_177805982.jpeg

Efter morgenmad på hotellet går turen til byen Martina Franca, som ligger billedskønt i en højde af 430 meter over dalen Val D’Itria. På en tur rundt i byen, som er en af Apuliens berømte ”Citta’ Bianche” (hvide byer), ser vi flere eksempler på smuk barokarkitektur, samt flere solbeskinnede pladser med imponerende fontæner.

Herefter skal vi besøge en vingård i Val D’Itria. Her får vi et nærmere indblik i fremstillingen af Apuliens ofte kraftfulde vine, som de senere år har vundet danskernes hjerter. Vi går en rundtur i den nye hovedbygning, hvor vi ser de imponerende lagerrum i to etager under jorden, inden vi smager på flere vine sammen med nogle lokale specialiteter og nyder hinandens selskab. Bagefter kører vi retur til hotellet.

Der er god tid om eftermiddagen til at nyde en dukkert på standen eller slappe af ved hotellets pool.

Martina-Franca_AdobeStock_618879548.jpeg
Martina-Franca_AdobeStock_361050340_Editorial_Use_Only.jpeg
GettyImages-1056496782.jpg

I dag er hele dagen til fri afbenyttelse. Nyd en afslappende dag ved hotellets pool eller snup en badetur i Adriaterhavet.

Har man set billeder og film fra Apulien, så har man uden tvivl bemærket de finurlige, hvidkalkede huse med kegleformede tage af skiffer. Trullihuse, som de hedder, kan dateres mere end 500 år tilbage i tiden, og intet andet sted finder man så mange trullihuse, som i Alberobello. Hele 1.400 eksemplarer er der, hvoraf nogle er indrettet som trulli-kirke, trulli-restaurant, trulli-forretning og lignende.

Vi tager en byvandring rundt i den gamle bydel, hvor vi ser nogle af de flotteste huse, der er prydet med religiøse, hedenske og magiske symboler for beskyttelse mod onde ånder. Vi hører naturligvis også om hele oprindelsen bag trullihusene, som faktisk var en opfindelse fra middelalderen, man fandt på, for at undgå at betale skat (i hvert fald i følge skrønerne).

Vi fortsætter til Locorotondo – endnu en smuk Citta’ Bianche med en eventyrlig, rundformet bykerne. Byen ligger højt med udsigt over Val D’Itrias mange vinterrasser og klynger af trullihuse. Vi går en tur rundt langs bygrænsen med den smukke udsigt - inden vi går tilbage til bussen gennem bykernen. Vi kører herefter retur til hotellet med middag. 

Alberobello_Trulli_AdobeStock_272579799.jpeg
TrulliHus_Alberobello_AdobeStock_177761773.jpeg

Er du vild med Firenze, så vil du elske Lecce, siger de lokale. Og Lecce er ganske enkelt også fantastisk. Den 2.500 år gamle barokby byder på en perlerække af prægtige bygninger opført af bløde og cremede kalksten, masser af piazza’er, overvældende kirker og ikke mindst et imponerende amfiteater fra det 2. århundrede f.Kr.

På vores byvandring rundt i den gamle bykerne ser vi bl.a. Niccolò e Cataldo-kirken med en fantastisk udsmykket facade, Piazza del Duomo – det 70 meter høje klokketårn –, basilikaen Santa Croce og naturligvis amfiteateret, som pga. bombardementer og jordskælv frem til tiden efter 2. verdenskrig var helt begravet. Arkæologer har sidenhen udgravet dele af teateret, som man anslår, havde plads til hele 25.000 personer.

Der vil være tid på egen hånd, inden vi sidst på eftermiddagen er tilbage på hotellet.

Lecce_Amphitheater_AdobeStock_158591775.jpeg
Lecce_AdobeStock_210603380.jpeg

Det er tid til at sige farvel og arrivederci til Apulien. Vi checker ud fra hotellet og sætter os ombord på bussen retur til lufthavnen Lamezia Terme. Køreturen tager ca. fire timer, som bliver akkompagneret af udsigter til olivenmarker, vinranker, kystbyer og smukke bjergsider. Mens det er et farvel til Italien, håber vi, at det er på snarligt gensyn med Rejseklubben.

Flyet til København afgår om formiddagen. Det betyder, vi kører fra hotellet meget, meget tidligt om morgenen med en lille madpakke fra hotellet, som kan nydes ombord på bussen.

Flyet til Billund afgår om aftenen. Vi har altså hele formiddagen på hotellet, inden vi kører mod lufthavnen. 

Gettyimages 1097481110
SUF Capo Vaticano 666817804
Alt dette er inkluderet i rejsen
Direkte fly til Lamezia Terme Airport t/r
Indchecket bagage
Transport mellem lufthavn og hoteller
1 nat i Cosenza
6 nætter i Carovigno
Halvpension (med drikkevarer dag 2-8)
Vinsmagning med let frokostservering
Transport og udflugter jf. program
Dansk rejseleder
Dette er ikke inkluderet
Afbestillingsforsikring
Rejseforsikring
Energisikring
Mad ombord på flyet

Her bor du

Vi starter med en overnatning i Cosenza, inden vi kører til Carovigno for resten af ugen. 

Room placeholder

Hotel San Francesco

Carovigno

Hotel San Francesco er et 4-stjernet hotel i regionen Calabria i det sydlige Italien. Hotellet har egen restaurant, døgnåben reception og gratis WiF.

Sådan bor du: Standard dobbeltværelser, som er rummelige og klassisk indrettede med parketgulv. Værelserne har aircondition, minibar, værdiboks, skrivebord samt eget badeværelse med badekar eller bruser samt hårtørrer.

Pension: Du har halvpension på hotellet. 

Hotellets officielle kategoricering er 4.

Glæd dig til at opleve Italiens autentiske støvlehæl